Páni kluci, díl druhý

Lov proběhl, poslední exemplář zachycen, dnes vám tedy představím kluky už komplet. A začneme od šesťáků, ti jsou jeden rok před odchodem ze základky.

Sam a James

Jsou tři, mezi nimi Samson, říká se mu Sam. Vypadá menší než na svou třídu, ale v obličeji mu září oči trochu udivené, a přitom úžasně bystré. Ještě jsem nezažila, že by něco do školy neuměl. Svou inteligenci ale nikomu necpe. Je tu taky přes králíky a jejich žvanec. Ve městě má mladší sestru Ednu, která se mu neoddiskutovatelně podobá. Babička je oba nedokáže uživit, nemít však doma alespoň jednoho by ji připravilo o smysl života. Sam svou sestru tedy vlastně nevídá... Tady na obrázku stojí jako hrdý majitel třetiny žlutého kola, na které si kluci udělali sbírku a koupili jako velmi jeté, aby si ho poopravovali. Teď ho šťastně prohánějí po vesnici.


Jakob
Pak jsou v šestce, a také dalšími podílníky bicyklu, sourozenci dvojčata. James na sobě mívá pruhované tričko s nápisem PLAY, a taky že hraje. Fotbal s ostatními kluky. A vůbec mu nevadí, že má dost nepěkně, a možná i bolavě, vbočené palce na nohou. Na to se tu nehraje, kope se bosky i v trepkách. S angličtinou se snaží. To i jeho brácha Jakob. Ten je opravdu dobrý, jako první si troufnul vzít mě na soukromou obhlídku stromů, které byly zasazeny v zimě, a všechno mi vysvětloval. Říkám mu, sama pro sebe, kapitán. Mívá trochu tendence kormidlovat. Někdy i moje hodiny.

Fadhil
Fadhil má teď volno od školy. Absolvoval v září sedmou třídu, čímž docházka na základní školu končí, na střední se startuje až v lednu. Takže si ho občas chytám s angličtinou a nutím ho číst, nakonec většinou vypadá, že je rád. Ale když se k němu blížím s otázkou nebo knížkou, v očích má hrůzu. Fakt mi vůbec nerozumí. Přitom se zcela jistě stavěl do pozoru s uvítáním učitele anglicky, stejně jako ostatní děti ve třídách. Nebyl poslední nevyfocený, ale rozhodně až tak moc nechtěl.


Aden
Francis
V prváku je Aden, jeden z hlavních drůbežích pečovatelů. Pokud jste se dobře koukali na obrázky holek, asi uhodnete, kdo jsou jeho starší sestry. Má jich prý ještě víc, táta od nich odešel a máma z toho dostala mrtvici, babička starost o všechny nemohla zvládnout. Aden by chtěl být lékař. Jednou mě trochu zaskočila Simonova omotaná hlava, než jsem zjistila, že to byla jen Adenova obvazová rozcvička. A přijde mi, že se žádné práce nebojí. Tady jsem ho zastihla při kontrole odpadních jímek, to mi řekněte, kdo z vás by do toho šel?

Dalším ve třídě, ještě i s Violet, kterou už znáte, je Francis. Velký Francis, ne ten, co si cucá prsty. Tenhle si dává hodně záležet, aby se důstojně ploužil a vypadal nezaujatě, protože je prostě v ryzí pubertě. Ale když na to přijde, tak krumpáč drží v ruce taky zasvěceně. Ať dělám, co dělám, zatím toho o něm moc nevím. Promiňte.


Abu
Ajubu
 A ve druháku dvojčata do třetice.   Ajubu a Abu, který se oficiálně jmenuje Ibrahim. Ajubu je kluk, který se srdnatě pere s tím, že mluví překotně a není mu vždy moc rozumět, a to tedy ani ve svahilštině, řekla bych. Taky je neskutečně pilný v učení. Opakuje si věci nahlas a zodpovědně se snaží každý večer namemorovat něco z těch středoškolských šíleností, od součástek mikroskopu po stavbu kostry nebo tanzanijskou historii. Jeho brácha Abu se se mnou baví anglicky asi vůbec nejvíc ze všech, chtěl by být překladatelem. Mne do souřadnic situace občas uvádí také. Mají ještě dalšího bráchu, staršího. Ten v sirotčinci býval také, než dospěl. Míval také dvojče, holku. Míval. Začíná mi připadat, že ten minulý čas není v Tanzánii nijak neobvyklý. Jejich máma zemřela na malárii a děti byly vůbec jedny z prvních, které se dostaly do opatrování k řádovým sestrám a znají se s Bez mámy nejdéle.


Damian
A konečně přichází třeťák Damian. Když jsme se seznamovali, dělali kluci vtípky na to, že on je „fakt černej, nejčernější ze všech“. Já na těch „padesát odstínů hnědi“ zas tak vycvičený jemnocit nemám. Zato vím, že to umí s prvním dojmem. Hodně často vstupuje do místnosti s výkřikem: „Okej, okej, senkju!“ Nevíte, za co děkuje, ale ten dojem zůstává... Od něj to chytil malý Francis. Čím víc to používá ten, u Damiana dochází k redukci. Není přece hloupý. A ač mi chyběl ve sbírce nejdéle, nakonec šel na fotku vlastně rád.


Teď už je budete znát všechny, holomky! Zapomínají venku nářadí, v ložnici mají čurbes, občas se perou, neperou si školní uniformy... Tak nějak normální kluci. Ale umí upéct chleba, sušit cihly, a když jim řeknu, ať to zapomenuté nářadí uklidí, nedělají ksichty, ale naopak ještě poděkují za připomenutí... Inspirace na každém kroku.

Děkuju, že jste se prošli po netu s nimi. Příště půjdeme třeba, třebááá, za Aminou. :-)

Komentáře

Oblíbené příspěvky